Bajko-Tur

Czy jesteśmy w stanie zachęcić dzieci do odwiedzenia biblioteki przed lub po lekcjach?  Na tak postawione pytanie większość odpowie, że nie, ale nastawienie uczniów można kształtować już od pierwszej klasy.  Gdy zaproponujemy im nieszablonowe zajęcia zapraszające ich do niezwykłych podróży przenoszących w inne miejsca, czasy i przestrzenie, połączymy różnorodne  tematy związane z legendami, pracą z tekstem literackim, umiejscowimy  na mapie miejsca, z którym są związane poszczególne legendy a także podamy to wszystko w różnorodnej  formie np. teatrzyk, film, tekst, praca plastyczna, słuchowisko - to zaowocowało to bardzo licznym i systematycznym udziałem uczniów klas pierwszych w spotkaniach czytelniczych „Bibliotecznego Biura Turystycznego Bajko-Tur”.

Spotkania rozpoczęliśmy od poznania legendarnego założyciela Polski. Poznaliśmy legendę związaną z godłem. Wiemy już jakie są nasze barwy narodowe. Poznaliśmy kształt Polski . Potrafimy rozpoznać jej konkury. Wiemy jakim kolorem zaznaczono na mapie niziny i góry.  Znamy największe rzeki Polski. Odnajdowaliśmy na mapie takie miasta jak Warszawa i Kraków, Toruń i Poznań, Gniezno i Kruszwica, Tatry i Zakopane. Przeczytaliśmy legendy o Bazyliszku, Złotej Kaczce, Wawelskim smoku, Lechu, Czechu i Rusie, Królu Popielu, Toruńskich piernikach czy Poznańskich koziołkach. Wiemy jak powstał kościół Mariacki w Krakowie, co to Lajkonik. Pięknie recytujemy wiersz „Kto ty jesteś”. Wzbogaciliśmy nasze słownictwo i sprawność manualną. Tworzyliśmy wielkie dzieła na płótnie. Jednym słowem było super!

K. Trzebunia

Więcej na blogu biblioteki