drzewa016_p.gifDzień Ziemi 2012

Promowanie postaw ekologicznych  w społeczeństwie w celu ochrony środowiska było motywem przewodnim apelu zorganizowanego przez uczniów klasy IV a i VI a z okazji obchodzonego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi.

W pierwszej części apelu uczniowie klasy czwartej przedstawili proekologiczną wersję znanej wszystkim bajki o Jasiu i Małgosi. W tej wersji Babę Jagę  zastąpiła Baba Flora mieszkająca w ekologicznej chatce, a Jaś i Małgosia wędrowali po lesie w poszukiwaniu grzybów,  zachowując się jednak nieodpowiednio w stosunku do otaczającej ich przyrody. Spotkanie z Babą Florą uświadomiło dzieciom niewłaściwe postępowanie, pozwoliło je zmienić, a także stać się miłośnikami przyrody.

Drugą część apelu pod tytułem  „I co by było gdyby…” zaprezentowali  uczniowie klasy szóstej. Mogliśmy zobaczyć niewłaściwe zachowanie młodych ludzi wobec środowiska, a także usłyszeć wypowiedzi Słońca i planet  Układu Słonecznego, jak niewłaściwe traktowanie Matki Ziemi może zaszkodzić naszej planecie i nawet całemu Układowi. Zrozumienie konieczności szanowania i ochrony środowiska przez dzieci, młodzież i dorosłych jest niezbędne, by na Błękitnej Planecie istniało nadal życie.

Tradycyjnie w ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi, na skwerku prze budynkiem szkoły zasadzono drzewko-tym razem wierzbę. Mamy nadzieję, że zaadoptuje się i będzie cieszyć nasze oczy.

Urszula Warzecha