Festiwal „Szkoły z klasą 2.0”

Festiwal 2.0 realizowany w ramach „Szkoły z klasą 2.0” został zorganizowany 1 czerwca, gdy w szkole obchodzimy Dzień Dziecka i tradycyjnie już organizowany jest konkurs Mam Talent. A taki był przebieg Festiwalu:

W sali 45 zostały przygotowane laptopy i tablety. Na początek uczniowie każdej z klas delegowali 3 osoby, które, jako ich przedstawiciele odpowiadały na pytania z zakresu wiedzy o lesie. Zanim jednak rozpoczął się turniej klasowy każda drużyna wybierał dla siebie nazwę, umieszczoną następnie w działającej online aplikacji do zliczania punktów<<<link>>>.  Za  dobrą odpowiedź drużyna otrzymywała punkt, a za złą punkt był odejmowany. Zestawy pytań zostały opracowane w trzech stopniach trudności – dla klas I-szych, dla klas II i III oraz dla klas IV-VI. Drużyny mogły raz konsultować się ze swoją klasą, która kibicowała podczas zmagań turniejowych (taki „telefon do przyjaciela”)

Następnie dzieci bawiły się w Bingo, które przygotowano w tym generatorze. Losowanie wyrazów odbywało się za pomocą  działającej online aplikacji <<<link>>>. Na wydrukowanych kartach do bingo uczniowie zasłaniali wylosowane przez „koło fortuny” wyrazy.

W sali zostały rozmieszczone przygotowane kody QR, które przenosiły uczniów do aplikacji związanych tematycznie z realizowanymi podczas całego programu zadaniami, a także grami z platformy LearningApps. Kody przygotowano na tej stronie

Zadania takie jak Quizlet kończyły się zapisywaniem uzyskanego czasu na planszy przez chętnych do tego uczniów, powstał więc swoisty ranking uczestników.

Przygotowano także interaktywny quiz, który okazał się przydatny, gdy trzeba było zająć najmłodszych uczniów. Dla utrzymania porządku czasowego (aby żadna z grup nie przekroczyła przeznaczonego dla niej czasu wykorzystano ten zegar.

Na korytarzach uczniowie oglądali prace (plakaty, albumy, puzzle, zielniki, gry planszowe i in.) wykonane podczas działań projektowych, a na rozłożonej na korytarzu tapecie powstawała praca grupowa „Las i jego ochrona”. Wiele emocji wzbudziło biegane dyktando, w którym uczniowie klas od II do VI wykazywali się znajomością angielskich słówek. Wyniki zmagań międzyklasowych były zapisywane na planszy.

Celem Festiwalu było podsumowanie całorocznej pracy uczniów i nauczycieli z Zespołu 2.0, a także pokazanie, jak nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane w edukacji.

Wyrazy uznania dla zaangażowanych w programie uczniów oraz dla Zespołu 2.0 w składzie: Lucjan Rugor, Barbara Benisz, Wiesława Hulim, Katarzyna Pierchała i Beata Kasperek.

Linki do niektórych wykorzystanych podczas Festiwalu stron:

Puzzle „Drzewa iglaste”

Quizlet „Las”

Quizizz o lesie

Quizlet „Zwierzęta” (ang.)

Quizlet „Zwierzęta – części ciała” (ang.)