obutlogo.png  Ogólnopolskie badanie umiejętności uczniów kl. III z CKE OBUT  obutlogo.png

1.gif

W połowie 2010 r. narodziła się idea Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów – OBUT. Z założenia badanie to ma charakter powszechny i dobrowolny – do udziału w nim może zgłosić się każda szkoła podstawowa z terenu całej Polski. Jest ono realizowane w ramach projektu Badanie umiejętności podstawowych uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.2 „Rozwój systemu egzaminów zewnętrznych”.

22 maja 2012r. uczniowie klas III szkoły podstawowej (w tym także i nasi trzecioklasiści) brali udział w tym badaniu.

Testy OBUT badają umiejętności z Podstawy programowej kształcenia ogólnego, m.in.:

·         zapisane w celach kształcenia ogólnego w szkole podstawowej,

·         wymienione jako najważniejsze umiejętności zdobywane przez ucznia w trakcie kształcenia:

o   czytanie  – rozumiane zarówno jako prosta czynność oraz jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów (…),

o   myślenie matematyczne –  umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych,

o   umiejętność komunikowania się w języku ojczystym (…), zarówno w mowie, jak i w piśmie;

Szczegółowe informacje zamieszczone są  na stronie projektu:

A oto testy, z którymi przyszło się zmierzyć uczniom klas III:

TESTY TEGOROCZNE - ARKUSZE I ODPOWIEDZI

TESTY Z 2011r.

ARKUSZE:

MATEMATYKA - ARKUSZ ZESTAW M1
MATEMATYKA - ARKUSZ ZESTAW M2
JĘZYK POLSKI - ARKUSZ ZESTAW P1
JĘZYK POLSKI - ARKUSZ ZESTAW P2

ODPOWIEDZI:

MATEMATYKA - ODPOWIEDZI ZESTAW M1
MATEMATYKA - ODPOWIEDZI ZESTAW M2