ODPAKOWANI

Odpakowani to ogólnopolski projekt aktywnej edukacji ekologicznej oraz kampania informacyjno– edukacyjna mająca na celu wzrost świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi wśród dzieci od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów.

Począwszy od września 2015 do końca czerwca 2016 r.  na zajęciach grupy czytelniczej „Tropiciele ciekawych książek” propagujemy zachowania, pokazujemy jak właściwie i świadomie dbać o czystość naszej planety, zaczynając od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Poszukiwaliśmy w książkach i Internecie informacji o opakowaniach i ich wpływie na Ziemię.

Przez cały rok szkolny, poprzez dostęp do platformy edukacyjnej uczymy się w czasie zajęć  i poza szkołą nie tylko jak rozpoznawać odpady i je segregować, ale również jak wykorzystać to, co na pierwszy rzut oka jest bezużyteczne. Poszukiwaliśmy miejsc, które nie przynoszą chluby mieszkańcom Gotartowic. Odwiedziliśmy posesje, na których przykładowo składowane są odpady. Wykonywaliśmy zdjęcia, wraz z ich obróbką biorąc udział w programowym konkursie.

Wykonaliśmy przedmioty użyteczne z opakowań plastikowych i papierowych. W te zadania włączyła się także klasa 2b z wychowawczynią p. Beatą Kasperek

Projekt rozbudza ciekawość i podnosi świadomość ekologiczną dzieci, prezentuje dobre praktyki, a także rozwija zachowania prospołeczne, pobudza kreatywność i buduje pozytywny trend wokół segregacji opakowań, która od dziś ma kojarzyć się wyłącznie z czymś przyjemnym, pożytecznym, a nawet opłacalnym.

K.Trzebunia