PoczytajMy

W ramach projektu młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej.  Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy – jej przyrody, historii, legend z nią związanych. Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Nasza przygoda z programem PoczytajMy rozpoczęła się we wrześniu. Dzieci skupione w grupie czytelniczej Pegazik czytały grupom przedszkolnym „Tygryski” i „Muminki” książkę Hanny Łochockiej: „O wróbelku Elemelku”.

Hania, Amelka, Nikola, Weronika, Wiktoria i Zuzia przybliżały przedszkolakom przygody wróbelka. Zaproponowały także wykonanie Elemelka z papierowych pasków.

Innym torem realizowane były zajęcia dla pierwszaków, gdzie ta sama grupa dziewcząt oraz Aktyw biblioteczny przygotowali przedstawienie wprowadzające pierwszoklasistów do biblioteki szkolnej.

Dlaczego przystąpiliśmy do realizacji programu CEO?

Przede wszystkim dlatego, że:

• Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
  • Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
  • Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.
  • Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.

Czytając dzieciom nasi uczniowie zaspokoili potrzebę akceptacji społecznej oraz zyskali uznanie od swoich słuchaczy. Okazało się , że głośne czytanie uważnemu słuchaczowi może być przyjemnością również dla czytającego. To, co do tej pory często było udręką, stało się przyjemnością. Poczucie sukcesu dodało uczniom wiary w siebie, a niektórzy odkryli w sobie talent pedagogiczny i aktorski.

K.Trzebunia