Poświęcenie pomnika Harcerzy Buchalików

Tak wyglądał pomnik przed  odnowieniem...

... a tak wygląda dzisiaj

We wrześniu 2003 rybnicki Hufiec ZHP obchodził jubileusz 80-lecia. W jego bogatej historii swoją kartę zapisali także gotartowiccy harcerze. – Paweł i Franciszek Buchalikowie. Noszący to samo nazwisko, choć niespokrewnieni ze sobą, jednak połączyło ich umiłowanie harcerskich  ideałów i wierność Ojczyźnie, za którą oddali swoje młode życie. W miejscu upamiętniającym ofiarę ich życia 44 lata temu gotartowiczanie wybudowali pomnik. Jednak upływający czas wyrył na nim swoje piętno – pomnik uległ zniszczeniu. Staraniem Rady Dzielnicy Gotartowice został odnowiony, a właściwie zbudowany od nowa. 20 września 2003 r. odbyła się uroczystość jego poświęcenia, zorganizowana przez Radę Dzielnicy Gotartowice, naszą szkołę oraz gotartowicki Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych. W uroczystym przemarszu, prowadzącym od budynku szkoły do pomnika wzięli udział uczestnicy tej uroczystości: wiceprezydent Rybnika hm Jerzy Frelich, proboszcz Parafii NSPJ w Boguszowicach ks. Krzysztof Błotko, dyrektor SP 20 mgr Urszula Stajer, członkowie i Zarząd Rady Dzielnicy z przewodniczącym Leszkiem Kuśką, uczniowie i nauczyciele SP nr 20, zuchy i harcerze. Przemarsz prowadziły poczty sztandarowe Szczepu Harcerskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej z Gotartowic. Po przybyciu na miejsce,  uczestnicy zastali zgromadzonych mieszkańców oraz świadków tamtych wydarzeń – członków rodzin harcerzy Buchalików. Wszyscy razem, uczestnicząc w uroczystości poświęcenia nowego pomnika przenieśli się myślami w tamte trudne, wojenne lata, w których harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie ponieśli najwyższą ofiarę za Ojczyznę. Ten dzień, podobnie ciepły i słoneczny jak tamten w lipcu 1942 r miał wszystkim przypomnieć fakt, który mocno wpisał się w historię Gotartowic. W podniosłej atmosferze, w blasku pochodni trzymanych przez harcerzy z 13 DH „Bratnie dłonie” poświęcenia pomnika dokonał ks. Krzysztof Błotko. Ta uroczystość i stojący na rozstaju dróg pomnik ma przypominać odwagę Pawła i Franciszka Buchalików, a dzieciom i młodzieży wskazywać te wartości, dla których oddali oni życie.

Zobacz więcej zdjęć>>>>>

Projekt pomnika – Tomasz Glenc – Rydułtowy