UCZYMY SIĘ POMAGAĆ

14 listopada 2011 odbyło się szkolenie  z zakresu podstaw pierwszej pomocy, realizowane w ramach projektu „Szkoła dobrych pomysłów”.  Adresatem byli uczniowie klas I – III naszej szkoły, a celem szkolenia  zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wwykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka oraz zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Zajęcia, prowadzone przez  ratownika medycznego i ratowników pierwszej pomocy rozpoczęła prelekcja na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie rozpoczęły się pokazy ratownictwa przedmedycznego, które składały się z następujących elementów:

– upozorowanie różnych wypadków oraz ćwiczenia na fantomie

- wezwanie pomocy medycznej

- urazy kończyn

- pozycja boczna bezpieczna

- Resuscytacja Krążeniowo – Oddechowa

Oprócz zdobycia umiejętności postępowania podczas urazów i utraty przytomności uczniowie dowiedzieli się jak podczas udzielania pomocy ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa ratownika i poszkodowanego, nauczyli się jak prawidłowo wezwać pomoc – utrwalili numery telefonów alarmowych. Podczas ćwiczeń aktywnie współpracowali z prowadzącymi szkolenie, chętnie uczestnicząc w przeprowadzanych ćwiczeniach.