"Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"

I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie"

Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

Na czym polegał konkurs?Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski wypożyczali (w bibliotece szkolnej lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierali do nich pytania. Testy rozwiązywali w domu, podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddawali do biblioteki, gdzie zostały ocenione. Jeżeli test oceniony został min. na 80 % dziecko otrzymywało sprawność. Uzbieranie 10 sprawności kwalifikowało do wzięcia udziału w szkolnym finale. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 wzięło udział w drużynowym półfinale w Katowicach.

Grupa młodsza reprezentowana przez Patryka Kępę z kl. 3a, Klaudię Gamoń z tej samej klasy i Amadeusza Grajnera z klasy 2c uzyskała 88 pkt na 100 możliwych.  A Natalka Bojanowska z 6b, Hania Matuszek z 6a i Zuzia Piórko z 5b czyli grupa starsza napisali test na 81pkt. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Uczestniczyło w nim 1108 uczestników stanowiących 416 drużyn z całej Polski. Nasze zespoły zaprezentowały się bardzo ładnie. Jako beniaminki Ligi Czytelników zdobyliśmy konieczne szlify i mam nadzieję - w przyszłym roku startujemy znowu. Wszystkim, którzy brali udział w rozgrywkach, na każdym poziomie, serdecznie dziękuję. Zwycięzcami projektu są wszyscy, którzy przeczytali książki z pierwszego etapu, a następnie półfinałową - ponieważ dzięki temu zdobyli cenne doświadczenie i wiedzę. Do ogólnopolskiego finału awansowało 10 zespołów młodszych i 7 starszych.

K.Trzebunia