G0427609G0427620Na zielonej szkole

W okresie od 04 do 17 maja 2011r uczniowie klas trzecich wraz z opiekunkami W. Peterko, P. Groborz i K. Świerczewską przebywali na ,,Zielonej Szkole” w Łebie, w ośrodku „Bałtyckie Marzenie”. W ciągu dwóch tygodni pobytu uczniowie aktywnie wypoczywali z wykorzystaniem naturalnych czynników klimatycznych poprzez gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu oraz spacery brzegiem morza. Dostrzegali znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka. Potrafili stworzyć kompozycje z piasku, muszelek i innych skarbów morza, co udowodnili podczas konkursu rzeźby na plaży. Trzecioklasiści uczestniczyli w całodniowej wycieczce na Hel z przewodnikiem, zwiedzając fokarium, okolice Jastrzębiej Góry i Półwyspu Helskiego. Podziwiali ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, a także wybrali się do Parku Jurajskiego w Nowęcinie, w którym było mnóstwo dinozaurów, mini zoo, ogromny plac zabaw i wiele innych atrakcji.

Uczniowie zdobywali wiedzę o krajobrazie nadmorskim z uwzględnieniem ochrony przyrody i ekologii. Rozumieli konieczność ochrony środowiska naturalnego przez człowieka. Utrwalali wiadomości o transporcie morskim, pracy rybaka. Określali, jakie zagrożenia niesie z sobą praca na otwartym morzu. Podziwiali piękne statki, kutry rybackie oraz brali udział w rejsie statkiem po Morzu Bałtyckim. Dostrzegali walory i korzyści zdrowotne wypoczynku nad morzem. Umiejętnie korzystali z kąpieli słonecznych i krytej pływalni pięknego hotelu ,,Łeba” oraz specyfiki klimatu nadmorskiego. Czerpali korzyści z wypoczynku w zdrowym klimacie wybrzeża, w strefie bezpośredniego oddziaływania czystego powietrza i jodu. Uczniowie uczestniczyli w dyskotekach i wieczorach karaoke, gdzie sprawdzali swoje umiejętności muzyczne zgodne z powiedzeniem ,, Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej”. Ponadto odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez człowieka- orkiestrę. Dzieci miały również okazję przeżyć Neptunalia, czyli chrzest morski, podczas którego musiały zaprezentować swoje umiejętności przed królem mórz – Neptunem.

W ciągu całego pobytu nie zabrakło różnorodnych konkursów. Prócz wspomnianego już konkursu rzeźby na piasku, odbył się konkurs czystości, w którym zwycięzcami zostali mieszkańcy najczystszego pokoju. Uczniowie mogli popisać się swoimi talentami wokalnymi w konkursie piosenki, talentami plastycznymi w konkursie plastycznym, zaś literackimi - pisząc swobodne teksty o tematyce morskiej. Wszystkie swoje wrażenia z pobytu na „Zielonej Szkole” trzecioklasiści opisywali w prowadzonych na bieżąco pamiętnikach. Uczyli się również dostrzegać własną rolę w budowaniu integracji ludzi chorych i zdrowych, przeciwstawiać stereotypom, identyfikować z przeżyciami bohaterów poznając treść lektury pt.„Spotkanie nad morzem”.      W czasie spacerów po nadmorskim kurorcie, jakim jest Łeba, wszyscy zajadali się pysznymi goframi, bawili w miejscowym „Figloraju”, jeździli na autodromie i oczywiście bardzo chętnie robili zakupy w licznych sklepikach z pamiątkami. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszył się plac zabaw i boisko przy „Bałtyckim Marzeniu”, na których to obiektach grali, bawili się i współzawodniczyli w konkurencjach sportowych.

Pobyt w Łebie minął bardzo szybko, ponieważ dni wypełnione były atrakcjami. Pogoda również dopisała, więc tegoroczną „Zieloną Szkołę” można uznać za bardzo udaną.

K. Świerczewska

<<zdjęcia>>>