Wycieczka do Pszczyny

W dniu 23 marca 2011r. klasa IVa wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Świerczewską oraz panią pedagog Janiną Kafką była na wycieczce w Pszczynie.  Jako pierwsze uczniowie odwiedzili Muzeum Zamkowe, gdzie obejrzeli wspaniałe wnętrza z XIX i XX wieku m.in. komnaty, salony, bibliotekę, galerie, schody paradne, westybul. Zwiedzili  również zrekonstruowane apartamenty cesarskie: sypialnię, garderobę, gabinet, Salon Dębowy, sypialnię cesarzowej. Pałac olśnił wszystkich swoim przepychem i zafascynował ciekawą historią, którą opowiedziała pani przewodnik.

Kolejnym celem wycieczki był skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, który powstał w 1975 r. i jest jedną z wielu atrakcji zabytkowego parku zamkowego. Na powierzchni  2 ha znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX wieku m.in. wiata bramna , wozownia z Miedźnej, kuźnia z Goczałkowic , młyn z wiatrakiem z Goczałkowic, chałupa mieszkalna z Grzawy, pasieka i wiele innych.

Po wyjściu ze skansenu uczniowie obejrzeli pszczyński rynek i przespacerowali się po parku zamkowym.  Wycieczkę można zaliczyć do udanych, tym bardziej, że i pogoda, o którą w marcu jest trudno, dopisała.

K. Świerczewska