Wieczór z poezją ks. prof. Jerzego Szymika

 

 

 

POETA Z KOLORATKĄ

Mowa oczywiście o księdzu profesorze Jerzym Szymiku, którego gościliśmy niedawno w naszej szkole na Środowiskowym Wieczorze Literackim. Cykliczna impreza odbyła się po raz drugi (poprzednia o charakterze poetycko – pastorałkowym miała miejsce w styczniu bieżącego roku) za sprawą szkolnej bibliotekarki mgr Katarzyny Trzebuni oraz członków Rady Dzielnicy Gotartowice.

            Spotkanie z poezją księdza Szymika utrzymane było w podniosłym nastroju, pełnym zadumy i refleksji. Niezwykłe utwory prezentowano z wykorzystaniem środków multimedialnych, a zespół wokalno – instrumentalny Effata zadbał o ich muzyczną aranżację. Jednakże najwięcej wrażeń ponad osiemdziesięcioosobowej publiczności dostarczyło osobiste prezentowanie wierszy przez samego Autora. W większości pochodziły one z najnowszego tomiku „Błękit” wydanego w ubiegłym roku staraniem Księgarni Św. Jacka z Katowic. Poeta ciepłym głosem opowiadał anegdoty o bohaterach swoich wierszy, o okolicznościach powstawania poszczególnych utworów. Przybliżyły one uczestnikom spotkania świat Autora i sprawiły, że w trakcie recytacji z oczu słuchaczy popłynęła niejedna łza wzruszenia.

            Urodzony w Pszowie ksiądz Jerzy nie wstydzi się swojej śląskości. Co więcej – jest z niej dumny. „Człowiek jest jak drzewo. – mówi – Kiedy straci liście, właściwie nic się nie dzieje. Nie grozi mu też katastrofa po utracie gałęzi czy nawet konarów. Prawdziwa tragedia zaczyna się wtedy, gdy pozbawi się je korzeni. Bez nich nie może egzystować. Umiera.” To dlatego ksiądz Szymik w swoich wierszach tyle miejsca poświęca pokoleniom swoich przodków, którzy życiem i przykładem tworzyli system wartości, w jakim wzrastał. To dlatego tak chętnie pisze o swoim rodzinnym Pszowie, w którym (jak podkreśla) urodził się nie bez powodu, a wskutek zamysłu samego Boga.

Na spotkaniu ksiądz Jerzy dał się też poznać jako orędownik śląsko-polskiej dwujęzyczności, czego dał wyraz w swoich wypowiedziach kierowanych do przybyłych na imprezę mieszkańców Rybnika i Żor. To śląskiej gwarze właśnie zawdzięcza specyficzną metaforykę i poczucie humoru. To ostatnie ujawniało się na spotkaniu wiele razy, zwłaszcza w rozmowie z wieloletnim przyjacielem poety – księdzem Stanisławem Gańczorzem. Wśród duchownych gości środowiskowej imprezy nie zabrakło także aktualnego proboszcza parafii – księdza Krzysztofa Błotko.

Na zakończenie gotartowickiego spotkania z poezją księdza Szymika można było zaopatrzyć się w autorskie tomiki wierszy, a także zdobyć niepowtarzalny autograf .

*****************************************************************************************************************************

Ksiądz profesor Jerzy Szymik urodził się w 1953r. w Pszowie. Studia teologiczne odbywał w Krakowie w latach 1972-1979. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk księdza biskupa Herberta Bednorza. W 1986 roku rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zakończone doktoratem z teologii dogmatycznej. Obecnie wykłada teologię dogmatyczną w Lublinie i Katowicach, sporo pisze. Jest autorem ponad tysiąca publikacji w różnych konwencjach i gatunkach. Są wśród nich eseje, reportaże, recenzje, utwory poetyckie, publikacje naukowe i teologiczne.

 

 

Mariola Konik